SUÇ KİMDE?

Memleketimiz zengin ve güzel, fakat sen işsiz, aç, perişan ve fakirsen acaba bunun sebebi ne olabilir?

Sen sabahtan akşama kadar, üstelik bedenen çalışıyor ve gece yatağa aç giriyorsan. Emeğin para etmiyor, kazandığın boğazına yetmiyorsa. Başını sokacak doğru dürüst bir yerin yok ise, maaşın zorunlu harcamalara yetmiyor,  çocuğuna harçlık bile veremiyorsan, geleceğinden umutsuz isen, okuyor-eğitim alıyor fakat iş bulamıyorsan, Yıllarca prim yatırıp emekli olmuş fakat İnsan gibi yaşayamıyorsan, Tüm bunların suçlusu kim?

Bir daha düşün bence, bir daha düşün. Yaşadığın tüm sıkıntıların suçlusu kim?

19 yıldan beri memleketin hiçbir sorununu çözemeyenler;  işsizliği tüketeceğiz, yolsuzluğu bitireceğiz, tüm sorunları çözeceğiz ancak, bu Anayasa ile bir şey yapamıyoruz demediler mi?

Anayasa değişsin memleketi uçuracağız, Memleketin tüm sorunları bitecek, Yolsuzluklar tükenecek, fakirlik bitecek, İşsizlik son bulacak demediler mi?

Halkımız (Bir umut diyerek) Anayasa değişikliğini onaylayıp, Saraya- Saltanata-şatafata da seyirci kaldı.  Peki, sonrasında ne değişti.

Artık Başbakan yok, Meclis ellerinde, Rektörler, Valiler, Yasama, Yürütme, Yargı ne varsa her şey ellerinde. Kanun yapma yetkisi dahil her şey ellerinde. Halkın sıkıntılarını çözmek için daha ne bekliyorlar ki?

Onlar Sarayda 75 milyar maaşla saltanat sürerken, memlekette ne değişti? Borçlarımız mı kapandı? Türk parası mı güçlendi? Öğrencilere yurt mu yapıldı? İşsizlik mi tükendi, Taşerona kadro mu geldi, benzin-mazot mu ucuzladı, Çarşı-Pazarda fiyatlar mı düştü? Ülke mi büyüdü, enflasyon mu düştü, terör mü bitti, Fakirlik mi tükendi? Uzaya mı gittik? Başımız göğe mi erdi?  Yoksulluğa, İşsizliğe, Yolsuzluğa son vermek yalanıyla iktidara gelenler, 19 senede İşsizliği bitirdi mi? Yolsuzluk bitti mi? Yoksulluk bitti mi? hangi güzel şey oldu? Hakikaten bir düşünelim, Anayasayı değiştirdik de vatandaş ve memleket açısından hangi güzel şey oldu?

Kendilerine saltanat kurmuş olmaları dışında, Hiçbir şey değişmedi.

İktidara gelenlerin kurduğu saltanata, Saray yaşamına, şaşaaya-şatafata bir bak, bir de Vatandaşın haline bak. Bu durumu tekrar-tekrar düşünmemiz gerekmez mi? Bu durumun ve yaşadığımız sefaletin, açlığın, işsizliğin suçlusu kim? Gerçekten suç kimde?

Halbuki, Ülkemizin her tarafından bereket fışkırıyor. Stratejik olarak dünyanın merkezindeyiz, her imkana sahibiz, İnsan kaynağı olarak en zengin ülkeyiz, eğitimli genç nüfusumuzla övünüyoruz. Bizim tek sorunumuz; bizi yönetenlerin Adaletsiz, vicdansız, yeteneksiz ve çıkarcı olmalarıdır.

Ve bizimde tek yanlışımız, seçtiğimiz yönetimlerin yanlışlarına müdahale etmeyip, seyirci kalmamızdır. Hatta onları koruyup, kollamamız, seçtiklerimizin yanlış yaptıklarını göre-göre, bile-bile, onları tekrar-tekrar seçmemizdir.

19 yıldan beri ülkeyi yöneten AKP Siyasi iktidarının yönetim anlayışı; “Al borcu ver faizi, Sarayda gününü gün et, sorunları ve krizleri ise gelecek kuşaklara devret” anlayışıdır.  Bu yönetim anlayışı değişmediği sürece, bizlerin fakirleşmeye, işsizliğe, açlığa mahkûmiyetimiz asla bitmez.

Zengin memleketin, fakir, işsiz, açlık sınırında yaşayan, emekli, işçi, çiftçi memur, esnaf, gariban İnsanları; unutma güç Saray’da değil, güç Kayıtsız-Şartsız senin elinde.

Bu Saltanatı, sömürüyü, işsizliği, açlığı, fakirliği, çaresizliği bitirerek, İnsan gibi yaşanabilir bir yaşam kurmak ta yalnızca senin elinde.

Biliyorsun ki; Sen Kimi seçersen o yönetir Ve Nasıl Hak ediyorsan öyle yaşarsın.

Bu durumda asıl soru şu; Suç kimde?

Cengiz GÜLEBAY – 17.01.2021