AKP nin MİLLİ EĞİTİM POLİTİKASI’da ÇÖKMÜŞTÜR

Koskoca Bakan-Başbakan olmuşlar, memleket yönetmeyi bilmiyorlar.Parti Başkanlarının aklına ne eserse sorgusuz sualsiz kabul ağam, tamam paşam diyorlar. Koskoca Bakan-Başbakan olmuşsunuz, bu konular hakkında hiç mi birşey bilmezsiniz? Senin hiç mi fikrin yok? Tamam paşam demek yerine, Teknik ve Bilimsel açıdan bir inceleseniz, Halkla-Velilerle, Konunun taraflarıyla enine boyuna tartışsanız olmaz mı?
Kırmızı Plakalı Makam araçlarıyla kös-kös dolaşıyorsunuz, peki; hak ediyormusunuz? Konudan bile haberiniz yok, ne olacağından, ne sıkıntılar geleceğinden haberiniz yok? Üstelik, Sen neyin Bakanısın? Sana evin yolunu soran yok.  Tamam ağam, olur paşam demekle Bakan olamazsın. Bu ne korku kardeşim, az cesur olun, siz Bakan olunca; Sadece BAKAR mısınız?
-1 milyon 300 bin öğrencinin kaderinin bir kişinin söylemiyle etkilenmesinin başka ülkelerde örnekleri var mıdır?
-TEOG’un kaldırılmasıyla ortaya çıkan belirsizlikler eğitimde ‘yolsuzluk, usulsüzlük, torpil ve rüşvet’ iddialarını ortaya çıkarmayacak mıdır?
Sayın Bakan;CHP Milletvekili Utku ÇAKIRÖZER mecliste bazı sorular sormuş, cevapla bakalım
-TEOG sınavının kaldırılması ile birlikte mevcut sistemde Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri ile yüksek nitelikli liseler olarak adlandırılan okullarda eğitim almak isteyen öğrenci ve ailelerinin talepleri nasıl karşılanacaktır?
-Yüksek nitelikli liseler olarak adlandırılan bu okullara öğrenci alımı nasıl yapılacaktır?
-Veli ve öğrencilerin onca emeği bir tarafa, alelacele hazırlanacak yeni sistem daha büyük sorunlar yaratmayacak mıdır?
– TEOG sistemi neden getirilmiştir? Getirilme gerekçeleri nelerdir?
– TEOG’un kaldırılmasının ardından nasıl bir sistem getirmeyi planlıyorsunuz?
– Son 15 yılda orta öğretime geçiş konusunda kaç sistem denenmiştir?
– TEOG sınavının yapılmasını iki ay kalmışken yeni bir sistem getirilmeden sınavın kaldırılması ne kadar doğrudur?
– TEOG sınavı için belirli bir ücret ödeyen öğrencilerin, paraları geri ödenecek midir?
– TEOG sınavının kaldırılması ile birlikte mevcut sistemde Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri ile yüksek nitelikli liseler olarak adlandırılan okullarda eğitim almak isteyen öğrenci ve ailelerinin talepleri nasıl karşılanacaktır?
– Yüksek nitelikli liseler olarak adlandırılan bu okullara öğrenci alımı nasıl yapılacaktır?
– Veli ve öğrencilerin onca emeği bir tarafa, alelacele hazırlanacak yeni sistem daha büyük sorunlar yaratmayacak mıdır?
– Bakanlık olarak rasyonel, planlı bir eğitim politikalarınız nelerdir? Stratejik planlarınız uygulanacak mıdır?
– Çoğu okulun ölçme ve değerlendirme birimi olmadığından hareketle, her okul kendi sınavını nasıl yapacaktır?
– TEOG’un kaldırılması ile birlikte ortaöğretimde ‘adrese dayalı kayıt’ sistemine geçileceği ifade edilmektedir. Yine bu ifadeler doğrultusunda maddi imkanı bulunan aileler, çocuklarının dilediği okuldan eğitimlerini alabilmeleri adına yaşadığı semtleri değiştirebilecekken, maddi imkanı bulunmayan aileler çocuklarını dilediği okullara gönderemeyecektir. Bu fırsat eşitliğinin ihlali anlamına gelmeyecek midir?
– Basında yer alan haberlerde Bakanlığınızda üst düzey görevleri bulunan kişilerce TEOG sınavının kaldırılmasına ilişkin bilgi notu hazırlandığını okuduk. Hazırlanan bilgi notunda ‘Bir değişikliğe gidilecekse örneğin e-okul üzerinden velilere, öğrenci ve öğretmenlere yönelik anketlerle görüş alınması ve nihai kararın bu anketlerin sonuçları ile verilmesi sürecin demokratik yönetilmesi açısından büyük önem arz etmektedir’ önerileri yer almışken, bu öneriler neden dikkate alınmamıştır?
– 15 yıllık hükümetiniz döneminde eğitim alanında 5 farklı sistem getirildi. Şimdi de bundan vazgeçiliyor. Başarısızlığın sistemde değil hükümetinizin yanlış politikalarının olduğunu hiç düşünmüyor musunuz?
– TEOG’un kaldırılmasının ardında ‘imam hatiplilerin üniversite sınavlarında gösterdiği başarısızlık yatıyor’ şeklindeki iddialar doğru mudur?
Haydi, kopya çekmeden cevapla bakalım, Sayın Bakan.