AKP muhalifi oldukları için…

0
64

 

Kamuoyunda “Ergenekon Davası” olarak bilinen ve baştan sona AKP’nin yönlendirmesiyle sürdürülen siyasi davanın karar duruşmasında cezalar açıklandı. Tamamen siyasi olan bu davada, ülkemizin aydınları, gazetecileri, yazarları, siyasetçileri, milletvekilleri, askerleri; varlığı kanıtlanmamış bir örgüte üye olmakla suçlandılar ve ceza aldılar. 92 sanık, sadece ’Ergenekon Silahlı Terör Örgütü üyesi olmak’ suçundan 6’şar yıl ile 15’er yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

CHP İzmir milletvekili Mustafa BALBAY’ a 34 yıl 8 ay hapis, gazeteci Tuncay ÖZKAN’ a ağırlaştırılmış müebbet, Doğu PERİNÇEK’ e 34 yıl hapis, CHP Milletvekili Mehmet Haberal’ a 12,5 yıl hapis, Sendikacı Mustafa ÖZBEK’ e 2 yıl hapis, Sevgi ERENOL’ a 8 yıl hapis, Prof. Dr. Yalçın KÜÇÜK’ e 22 yıl 6 ay hapis, Emekli Orgeneral Şener ERUYGUR’ a müebbet hapis, Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker BAŞBUĞ’ a müebbet hapis şeklinde liste uzayıp gidiyor.

Siyasi davada ceza alanların ortak suçu darbeye teşebbüs etmek.

Halbuki, Kenan EVREN, 12 Eylül 1980 günü darbeye teşebbüsten  öteye gitmiş ve bu ülkede bir darbe yapmıştır. Darbe yapan örgütün bir numarası Kenan EVREN, halen bodrum’da resim yapmaktadır. Darbeye teşebbüs edenler silivri’de müebbet hapiste çürürken, darbeyi gerçekleştirenler bodrum’ da tatil yapıyor.

Abdullah ÖCALAN canisi, Türkiye Cumhuriyetini silah zoruyla yıkmaya, Ülkeyi ve milleti bölmeye çalışan silahlı terör örgütü PKK’nın elebaşı ve 30.000 insanımızın katilidir. Yakalanmış, yargılanmış ve müebbet hapis cezası almıştır. Fakat, İmralı 5 Yıldızlı Tatil köyünden silahlı terör örgütüne mesajlar göndermekte, Basın açıklamaları yapmakta, Devlet ile pazarlık yapmakta, Devleti tehdit etmekte ve lüks içinde tatilini sürdürmektedir. Örgütünün bir bölümü silahla, bir bölümü de mecliste yıkım faaliyetlerini sürdürmektedir. Herkes bu gerçeği bilmekte, fakat durumu seyretmektedir.

ERGENEKON örgüt üyesi olmakla suçlananlar, darbeye teşebbüs ettiği iddia edilenler ise Silivri zindanlarında ömür boyu müebbet hapiste tutulmaktadırlar.

Senin ileri demokrasi dediğin bu mu? Senin Adaletin bu mu?

Elbette suçlu oldukları için değil, AKP muhalifi oldukları için Silivri zindanlarında ömür çürütecekleri hepimizin ortak kanaatidir, Halkımız  bunların suçlu olduğuna asla inanmamıştır. O nedenle Adalet yerini bulamamış, cezalar açıklandıkça vicdanlarımız sızlamıştır.

Bu davayla AKP siyasi iktidarının,  Adalet peşinde değil, İntikam peşinde olduğu herkes tarafından görülmüştür. Yargılamayı şekline uydurdu ise de, bu yargılama vicdanlara  uymamıştır. Bu dava neticesinde verilen cezalar Halkın vicdanında onulmaz, derin yaralar açmıştır.

AKP siyasi iktidarı, bu yöntemlerle Halka korku verme peşinde olsa da, başaramayacaktır. Çünkü, ne senden, ne de Zindanlarından asla korkmuyoruz. Pir Sultan Abdalın dediği gibi;

Kadılar, müftüler fetva yazarsa
İşte kement, işte boynum, asarsa
İşte hançer, işte kellem, keserse
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan.

Cengiz GÜLEBAY

13.08.2013

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here